Na slovíčko s trénerom klubu Milom Grolmusom

Hneď v úvode srdečná gratulácia k mimoriadnemu úspechu – k zisku zlatých medailí na Halových Majstrovstvách Európy družstiev chlapcov do 12 rokov v anglickom Sunderlande, kde si z pozície nehrajúceho kapitána a trénera viedol tím slovenských tenistov. Môžeš popísať dojmy z turnaja a zhodnotiť význam tohto výnimočného titulu pre piešťanský a slovenský tenis?

Vnímam ako obrovský úspech slovenského tenisu a mládežníckeho športu naplnenú príležitosť stať sa majstrami Európy. Naposledy sa podobný úspech poradilo dosiahnuť Molčanovi s Kleinom na Majstrovstvách Európy družstiev do 18 rokov v roku 2015. Špeciálnu radosť mám z toho, že na stupni víťazov stál aj odchovanec piešťanského tenisu 12-ročný Martin Adamča. Hoci mám vždy na pamäti, že medzi úspechom a neúspechom je tenká línia, tentoraz sme stáli na tej správnej strane. V kvalifikačnej skupine v tureckom Istanbule sme totiž hneď v prvom kole narazili na výborných Talianov. Obidve dvojhry boli veľmi tesné, takže Adamča spolu s Matteom Sansonom mohli vyhrať, ale kľudne aj prehrať. Ten zápas bol tvrdo vybojovaný, až som mal obavy, či máme vôbec pri takejto kvalite družstiev šancu uspieť v ďalších zápasoch. V druhom kole kvalifikačnej skupiny sme sa stretli s Gruzíncami, nad ktorými sme suverénne zvíťazili, aby sme potom vo finále kvalifikácie, zásluhou kvalitne odohraných singlov, porazili Angličanov. To nám zabezpečilo prvé miesto v skupine a exkluzívne miesto prvého nasadeného družstva na finálovom turnaji, ktorý sa konal o dva týždne v anglickom Sunderlande. Tam chlapci zdolali, z ôsmich kvalifikovaných družstiev, najprv Poliakov, následne v semifinále vybojovali víťazstvo s Fínmi, ktorí predtým porazili favorizovaných Holanďanov. Vo finále sa stretli so snáď najlepšie pripravenými hráčmi turnaja – s Rakúšanmi, kde obaja chlapci bodovali v singloch, po ktorých bol však stav stále nerozhodný 1:1, preto o víťazovi rozhodla až štvorhra, ktorú naši tenisti zahrali famózne a súperom nedali takmer žiadnu šancu.

Súčasťou reprezentačného tímu na pozícii jednotky bol tvoj klubový zverenec Maťo Adamča. Aké výkony  podával a ako jemu osobne môže takýto úspech pomôcť v ďalšej kariére?

Martin hral výborne, nezľakol sa kvalitne pripravených hráčov a dokázal hrať hru s rozvahou a vytrvalo. Určite významným kapitálom tohto úspechu je získanie správnej dávky sebavedomia do ďalších zápasov a turnajov, ale aj odhodlanie zapracovať na sebe a motivovať sa k tvrdej práci na ceste k ďalším úspechom.

V minulosti si trénoval najmä juniorov a mužov (vrátane hráčov, ktorý prenikli do prvej stovky ATP). Skús, ak je to vôbec možné, porovnať koučovanie dospelých a 12 ročných detí.

Keďže som v minulosti trénoval Filipa Horanského od jeho trinástich rokov, skúsenosť s mladšími žiakmi nebola pre mňa nová. Okrem toho som sa v práci s mladými hráčmi celkom našiel. Okrem samotnej aktivity trénera vidím ďalší rozmer koučovania v rozvíjaní osobnosti hráčov, aj v edukačnom pôsobení. Baví ma posúvať hráčov nielen po technickej stránke, ale aj po stránke osobnostnej a rozvíjať ich talenty komplexne.

Keď zaspomíname, ty sám si bol ako junior majstrom Európy, čo všetko sa zmenilo od čias, keď si bodoval na kurtoch?

Zmenilo sa mnohé – v prvom rade kvalita materiálov, ktorých vývoj a kvalita za posledné roky neuveriteľne rýchlo napreduje. Zmenili sa aj preferencie v technike, ktorá buduje tenisovú hru, tá je dnes oveľa dynamickejšia. Oproti minulosti  vidíme agresívnejší tenis podporený technikou švihu zápästia. Čo sa však nezmenilo, to sú fundamenty tenisovej hry: čo najmenej vynútených chýb, koncentrácia mysle pred hrou a na kurte, intenzita prípravy, význam servisu a kvalita úderov.

Prejdime teraz od reprezentácie ku klubu. Od mája 2020 pôsobíš v TK Kúpele Piešťany v pozícii šéftrénera Centra talentovanej mládeže. Ako hodnotíš toto už takmer 4-ročné obdobie?

Od začiatku môjho pôsobenia v Tenisovom klube Kúpele Piešťany môžem povedať, že hráči, ktorých som pripravoval, boli v súťažiach mimoriadne úspešní. Stali sa majstrami Slovenska a finalistami prestížnych turnajov. Z aktuálnych úspechov môžem spomenúť vynikajúce umiestnenie Terézie Mĺkvej, ktorá sa prebojovala do finále štvorhry na Halových MSR dorasteniek do 18 rokov. Ďalej úspechy Dominika Máčeja, ktorý sa minulý rok stal majstrom Slovenska starších žiakov v dvojhre i štvorhre a úspešne reprezentoval Slovensko aj na Majstrovstvách Európy a sveta družstiev do 14 rokov. Na jeho úspechy tento rok nadviazal spomínaný Martin Adamča, ktorý sa stal halovým majstrom Slovenska mladších žiakov vo dvojhre aj štvorhre. Na regionálnej úrovni klub výborne reprezentujú aj ďalší hráči. Za starších žiakov Jakub Rusnák (halový majster Západoslovenského regiónu v dvojhre i štvorhre), Artur Bartovic a Oleh Pavlysh. Rovnako ma tešia úspechy v súťažiach družstiev, minuloročné bronzové medaile z Majstrovstiev Slovenska v kategóriách starších žiakov a dorastencov, 4. miesto žien v extralige a udržanie mužov v extralige. Takže moje pôsobenie v klube hodnotím ako úspešné. Veľmi ma teší aj to, že úspechy v tenise pomohli mojim zverencom a hráčom klubu, spomeňme Jakuba Ševčíka a sestry Baraniakové, úspešne sa uchádzať o zahraničné štúdium a štipendiá na amerických univerzitách. Práca v klube ma teší hlavne vtedy, keď vidím ako sa hráči posúvajú nielen v zmysle hernej kvality, ale aj ľudsky a osobnostne. Verím, že z nich vyrastajú úspešní športovci, ale aj hodnotní ľudia, ktorí sa skvelo uplatnia v ďalšom živote. Toto ma na trénerskej práci obzvlášť napĺňa.

Na záver – čo ťa čaká v sezóne 2024? Aké máš hlavné ciele so svojimi zverencami a na čo sa osobne najviac na kurtoch tešíš?

Mojou úlohou bolo a je pracovať s hráčskym potenciálom klubu – vychovať úspešných reprezentantov klubu a Slovenska, formovať a pripraviť potenciálnych hráčov NTC a vychovať majstrov Slovenska. A to sa mi, spolu s ďalšími trénermi klubu, podarilo. Najviac ma však teší klubová atmosféra: kolegiálne vzťahy medzi trénermi a priateľské vzťahy medzi hráčmi, súdržnosť všetkých, entuziazmus a radosť hráčov na tréningoch, vôľa pracovať na sebe a výborné vzťahy napríklad v skupine starších žiakov. Myslím, že práve touto atmosférou je Tenisový klub Kúpele Piešťany jedinečný. Chuť trénerov pracovať na talentoch hráčov, ale aj ochota rodičov a detí prísť na klubové podujatia a byť ich aktívnou súčasťou, ma veľmi povzbudzujú a motivujú v ďalšej trénerskej aktivite. Spolu s vedením klubu sme na začiatku spolupráce zadefinovali hodnoty, ktoré budeme v tenisovej príprave a hre preferovať: slušnosť, pracovitosť, disciplínu a férovosť. Na nich je možné budovať a napĺňať ďalšie nielen tenisové perspektívy. Prácu na výchove a formovaní tejto generácie beriem ako dôležitú výzvu. Myslím si, že môj mandát v klube je zmysluplný a osobne ho vnímam ako krásne obdobie života.

autor: TKKP, foto: archív TKKP