Soňa Depešová strieborná na Majstrovstvách Európy, zahrá si aj na Majstrovstvách sveta

Fantastický úspech dosiahli na Majstrovstvách Európy družstiev dievčat do 14 rokov Slovenské tenisové reprezentantky.

Tím v zložení Soňa Depešová (TK Kúpele Piešťany), Mia Pohánková (TC Empire Trnava) a Kali Šupová (HSC Piešťany) pod vedením kapitána Rudolfa Horvátha sa najprv v dňoch 26-28.6.2022 predstavil v kvalifikačnej skupine v Pszczyne (Poľsko), kde zdolal postupne reprezentáciu Maďarska 3:0, Fínska 3:0 a Francúzska 2:1. Slovenské dievčatá vďaka týmto víťazstvám obsadili v kvalifikačnej skupine prvé miesto, čo im zaručilo, že v osemčlennom finálovom turnaji figurovali medzi nasadenými tímami.

Finálový turnaj sa odohral 1-3.7.2022 v Talianskom meste Loano.

Vo štvrťfinále nastúpil náš tím proti Srbsku. Úvodný bod pre slovenské farby vybojovala Mia Pohánková, ktorá otočila duel s Dušicou Popovskou a zdolala ju 3:6, 6:3, 6:2. Na druhú dvojhru nastúpila Soňa Depešová. S Lunou Vujovičovou odohrali veľmi vyrovnaný zápas, v ktorom Slovenka nakoniec ťahala za kratší koniec a prehrala 6:7(6), 6:4, 5:7. O všetkom tak rozhodovala záverečná štvorhra. Na tú nastúpili Pohánková s Kali Šupovou proti Anastasii Cvetkovičovej s Lunou Vujovičovou a zvíťazili 7:5, 7:5.

Semifinále víťazstvo proti Lotyšsku bolo oveľa jednoznačnejšie. Mia Pohánková zvíťazila nad Odetou Panasovou 6:2, 7:6(5). O druhý bod pre slovenské farby sa postarala Soňa Depešová víťazstvom nad Adelinou Lachinovovou 6:3, 6:2. Depešová potom po boku Kali Šupovej nastúpila aj na záverečnú štvorhru, v ktorej dievčatá upravili výsledok na konečných 3:0.

Finálový súboj proti favoritkám z Česka otvorila opäť Mia Pohánková, ktorá vo vyrovnanom zápase nestačila na Lauru Samsonovú a podľahla jej 4:6, 6:4, 2:6. O vyrovnanie pre Slovenky sa pokúsila Soňa Depešová, no v zápase jednotiek prehrala s Alenou Kovačkovou 5:7, 4:6. Záverečná štvorhra sa za rozhodnutého stavu nehrala.

Rudolf Horváth, kapitán tímu SR: Druhé miesto na ME je fantastický výsledok. Dievčatá ukázali svoje kvality. Vo finálovom stretnutí proti Češkám boli zápasy veľmi vyrovnané a môžem povedať, že rovnako ako prehrali mohli aj vyhrať. Predviedli výborné správanie na kurte aj mimo neho. Pod tento obrovský úspech slovenského tenisu sa podpísala bojovnosť, sebavedomie a odvážnosť. Dievčatám by som sa rád poďakoval za úžasné výkony, za vzorné reprezentovanie Slovenska a svojich klubov. Poďakovanie rovnako patrí rodinám, ktoré vytvárajú podmienky na prípravu a individuálnym trénerom M. Hrehorčíkovi (Soňa Depešová), R. Gašparetzovi (Mia Pohánková) a R. Nebylovi (Kali Šupová). Každodennou mravenčou prácou dokázali pripraviť dievčatá na vysokú kvalitatívnu úroveň v rámci Európy. Dievčatá si zároveň vybojovali miestenku na majstrovstvá sveta do 14 rokov, ktoré sa uskutočnia začiatkom augusta v Prostějove. Všetkým, ktorí nás podporovali, sa chcem za celý tím poďakovať.“

Pred Majstrovstvami sveta družstiev čakajú Soňu ešte od 18. júla 2022 Majstrovstvá Európy jednotlivcov do 14 rokov v Moste. Na oboch ďalších medzinárodných vrcholoch jej držíme palce a ďakujeme za skvelú reprezentáciu klubu a mesta.